Role mužů se mění

V minulosti se muži odlišovali od žen především svou silou, na kterou se spoléhali. Odmyslíme-li si tedy samozřejmě jisté tělesné znaky, které odlišují muže od žen od počátků dějin lidstva dodnes. Bylo jasné, že muž je lovec a bojovník. A pokud tímto nebyl, byl divný a obvykle před sebou neměl dobré vyhlídky do budoucna.

Pak bylo přežívání ze dne na den uprostřed divoké přírody nahrazeno prací. A i definice mužů se tím pozměnila. Válečníky sice nejednou zůstali, ale co se obživy týká, stali se z oněch dávných lovců zaměstnanci a podnikatelé. A kdo dokázal uživit rodinu, byl muž.  Kdo to nedokázal, nebyl až tak docela plnohodnotným člověkem.

sedící muž

A nakonec se role mužů a žen ve společnosti natolik sblížily, že už se jenom těžko dala říci definice mužů, která by seděla opravdu jenom na muže. Ze žen se staly mnohdy třeba vojačky, jeřábnice, řidičky, havířky, prostě muži bez pindíka. A z mužů?

Podívejte se na dnešní muže. Vykonávají klidně i spoustu tradičně mužských úkolů, možná se někdy i tváří jako pánové tvorstva, ale také hlídají a vychovávají děti, myjí nádobí, uklízejí, perou, vaří, žehlí, chodí na nákupy, podle čehož se dříve poznaly ženy. Takže se na nich emancipace nesporně podepsala.

muž a svaly

A vývoj pokračuje dál. Takže není vyloučené, že jednoho dne budou muži spíše tradičními ženami než muži. A naopak. Protože kolik mužů nosí třeba náušnice a kolik žen pro změnu definitivně skoncovalo s podprsenkou! Kolik mužů už nedá bez aspoň nějaké kosmetiky ani ránu, zatímco kolik žen vysedává po hospodách u piva! Kolik mužů fušuje do řemesla striptérkám a prostitutkám! A kolik z mužů už se bojí bouchnout doma pěstí do stolu v obavě, aby pak nebouchla pěstí i žena, to ale do nich!

Prostě se muži změnili a nadále mění v učiněné bačkory pod pantoflem. A ženy pro změnu mužům vládnou.

A proč by také nevládly, když k tomu mají ideální předpoklady? Stačí se přece poodhalit a zavrtět a rázem utáhnou muže i na pověstné vařené nudli.

`