Revize elektrospotřebičů odhaluje i skryté závady

Občas se můžete dočíst, že někomu vyhořel dům, nebo že byl někdo usmrcen vadným elektrickým spotřebičem. Většina těchto závad vzniká v důsledku jejich využívání, nikoli kvůli zanedbání bezpečnostních pravidel samotným výrobcem. Pojďme si nyní připomenout, co elektrikář v rámci revize elektrospotřebičů nachází za problémy:

prodlužovací šňůra

Závada na přívodní šňůře – toto je poměrně častý jev, v němž hraje roli https://techcrunch.com/2016/11/01/roli-blocks/ nepozornost a nedbalost. Šňůry mohou být propálené, proříznuté, překroucené, skřípnuté, a stává se, že někteří jedinci vytahují šňůru ze zásuvky stylem, jako ti dva kutilové v animovaném seriálu „Pat a Mat“ – jednoduše za ní zatáhnou vší silou a přetrhnou vodiče v místě kontaktu svorek, nebo poškodí i samotnou zásuvku.

zapojení spotřebičů

Skryté závady – i lidé pečliví, důslední, precizní a pořádkumilovní mohou mít doma vadný kávovar, chladničku, pračku, televizi, stolní počítač a mnoho dalších výrobků. Skrytou závadu odhalí pouze elektrikář měřicím procesem a měli byste vědět, že k ní může dojít i u spotřebičů v záruční lhůtě. Toto je jeden z důvodů, proč se provádí povinné pravidelné revize elektrospotřebičů ve firmách, kde může dojít k ohrožení života a majetku mezi zaměstnanci a firemními zákazníky.

Překročení meze životnosti – jestliže ponecháte elektrický spotřebič pracovat za zenitem jeho životnosti, ohrožujete sebe i vaše okolí. Kupříkladu tam mohou být popraskané plasty, zpuchřelá izolace vodičů, spotřebiče mohou být poškozené vlivem nadměrné vlhkosti nebo mastného prachu. V takových případech pak může dojít ke zkratu a vzniku požáru.

Dům a zahrada – jestliže si domů pozvete elektrikáře na revizi spotřebičů, necháte prověřit výrobky v domácnosti, ale můžete zapomenout na spotřebiče na zahradě, jako je sekačka na trávu, úhlová bruska, kotoučová a přímočará pila atd. I zde se mohou vyskytovat závažné závady.

`