Kožní adnexa


Kůže je téměř dokonalý orgán. Snad se to ani na první pohled nemusí zdát pravděpodobné, kůže zajišťuje mnohem více úkolů než jen krytí povrchu těla. Kůže je speciálně utvořena na to, aby byla schopna odolávat všem možným nepříznivým faktorům, které mohou přicházet z vnějšího prostředí. Důležitým účel je třeba to, že v kůži jsou zakotveny kožní adnexa. Tím máme na mysli vlasy, chlupy a některé žlázy. Naše vlasy vznikají již před narozením. Množství vlasových folikulů po celém těle je asi 5 milionů a jejich počet se již po narození nemění. Chlupy jsou pozůstatkem srsti, kterou naši předkové nutně potřebovali. Přestože srst my již v dnešní době využívat nepotřebujeme, mají chloupky po celém těle svůj význam.

stáří a mládí

Jednou ze zajímavých funkcí je husí kůže. Ke každému chloupku je připojen sval, který je v případě potřeby schopen celý chloupek nadzdvihnout a vytvořit tak jev, kterému říkáme husí kůže. Dříve u zvířecích předků se tento jev děl v momentě, kdy bylo potřeba například zastrašit svou velikostí nepřítele nebo právě v době zimy. Když se totiž srst naježila, zvětšila svůj objem a kolem těla tak vznikla vrstva vzduchu, který fungoval jako izolace. Dalšími adnexy jsou žlázy. Pro náš život naprosto nezbytné jsou žlázy potní. Tyto žlázy produkují pot složený převážně z vody.

péče o tělo

Tento pot nás ochlazuje během horkých dní a je to nejefektivnější ochlazení, kterým člověk disponuje. To nám umožňuje přežívat i na těch nejteplejších místech zeměkoule. Na naší pletí se ale projevují známky stárnutí, které jsou velmi jasně na první pohled patrné. Způsobeno je to hlavně nedostatkem kolagenu. Kolagen účinky jsou hlavně pevnost a síla kůže, která se právě s přibývajícími roky ztrácí. Naštěstí je možné aspoň částečně mizející kolagen v pleti nahradit tím, který přijímáme v potravě. Takže existují jednoduchá řešení, která Vám zajisté pomohou.

`